Živočíšstvo
Najviac živočíchov je existenčne závislých na rastlinstve, poskytuje im totiž potravu. Naše živočíšstvo sa delí na živočíchy kultúrnej stepi, lesné a vysokohorské. Osobitnú skupinu tvoria vodné živočíchy. V kultúrnej stepi prevláda živočíšstvo prispôsobené teplému prostrediu. Z cicavcov sú tu najviac zastúpené hlodavce, to sú napríklad zajac, syseľ, hraboš, ktoré sa živia rastlinnou potravou a mäsožravce, ktoré sa nimi živia, ako napríklad líška alebo lasica. Z vtákov sú tu zastúpené najmä kurovité vtáky, ktoré zle lietajú ale pomerne dobre bežia. Patria k nim napríklad jarabice a bažanty. Je tu aj silno zastúpený hmyz.
Lesné živočíšstvo sa rozdeľuje podľa druhu lesa. Najviac sa živočíchy sústredia na okrajoch lesov v nízkych polohách. Žije tu najmä veľa druhov spevavých vtákov ale aj hmyzu a mäsožravých živočíchov. Živočíšstvo sa prispôsobuje aj lesom, iné žije v listnatých a iné v ihličnatých lesoch. Pre listnaté lesy sú charakteristické napríklad ďateľ, sýkorka, slávik, mačka lesná, diviak lesný atď. Pre ihličnaté lesy sú charakteristické napríklad mlok karpatský, medveď hnedý, kuna hôrna, rys ostrovid a ďalšie.
Vodné živočíšstvo sa nedelí len podľa klímy ale aj podľa čistoty vody, obsahu kyslíka a vodného rastlinstva. Iné vodné živočíchy sa nachádzajú v horských vodných tokoch a iné zas v nížinných tokoch. Z rýb by som spomenul napríklad kapra, sumca alebo karasa. Osobitné živočíšstvo stretávame vo vysokohorských polohách nad hornou hranicou lesa. Z cicavcov je typyckým vysokohorským druhom kamzík a svišť. Z vtákov to je vrchárka červenkavá. Z triedy hmyzu tu žijú motýle.
Naše živočíšstvo je nesmierne bohaté a delíme ho na na živočíchy kultúrnej stepi, lesné a vysokohorské. Osobitnú skupinu tvoria vodné živočíchy. V kultúrnej stepi prevláda živočíšstvo prispôsobené teplému prostrediu. Z cicavcov sú tu najviac zastúpené hlodavce, to sú napríklad zajac, syseľ, hraboš, ktoré sa živia rastlinnou potravou a mäsožravce, ktoré sa nimi živia, ako napríklad líška alebo lasica. Z vtákov sú tu zastúpené najmä kurovité vtáky, ktoré zle lietajú ale pomerne dobre bežia. Patria k nim napríklad jarabice a bažanty.
Je tu aj silno zastúpený hmyz. Zo vzácnych druhov chrobákov treba spomenúť bystrušku potočnú (Carabus variolosus), fuzača alpského (Rosalia alpina), plocháča červeného (Cucujus cinaberinus) či roháča veľkého (Lucanus cervus).
Z motýľov je mimoriadne vzácny jasoň červenooký (Parnassius apollo)
Lesné živočíšstvo sa rozdeľuje podľa druhulesa. Najviac sa živočíchy sústredia na okrajoch lesov v nízkych polohách. Žije tu najmä veľa druhov spevavých vtákov ale aj hmyzu a mäsožravých živočíchov. Živočíšstvo sa prispôsobuje aj lesom, iné žije v listnatých a iné v ihličnatých lesoch. Stavovce sú zastúpené mnohými druhmi. Okrem bežných druhov raticovej zveri (jelenia, srnčia a diviačia) sa v tatranskej oblasti nachádza kamzík. Podobne aj v severných oblastiach sa začína pomerne bežne vyskytovať daniel škvrnitý. Zo šeliem sú zastúpené medveď hnedý, rys ostrovid, vlk dravý, vydra riečna, jazvec lesný, líška hrdzavá, kuna lesná, kuna skalná, tchor svetlý, lasica myšožravá a lasica hranostaj.
Z dravých vtákov sú najznámejšie orol skalný (Aquila chrysaetos), orol krikľavý (Aquila pomarina) sokol sťahovavý (Falco peregrinus), sokol lastovičiar (Falco subbuteo), sokol myšiar (Falco tinnunculus) jastrab lesný (Accipiter gentilis) a jastrab krahulec (Accipiter nisus). Sovy sú zastúpené 7 druhmi. K bežnejším patrí sova lesná (Strix aluco) a myšiarka ušatá (Asio otus). Najväčšou sovou je výr skalný (Bubo bubo), najmenšou kuvičok vrabčí (Glaucidium passerinum).
Vodné živočíšstvo sa nedelí len podľa klímy ale aj podľa čistoty vody, obsahu kyslíka a vodného rastlinstva. Iné vodné živočíchy sa nachádzajú v horských vodných tokoch a iné zas v nížinných tokoch. Z rýb by som spomenul napríklad kapra, sumca alebo karasa. Zistených tu bolo 7 druhov plazov, z ktorých môžeme stretnúť nielen bežnejšiu jaštericu živorodú (Lacerta vivipara), slepúcha lámavého (Anguis fragilis) či vretenicu severnú (Vipera berus), ale aj vzácnejšiu jaštericu múrovú (Podarcis muralis) alebo užovku hladkú (Coronella austriaca). Osobitné živočíšstvo stretávame vo vysokohorských polohách nad hornou hranicou lesa. Z cicavcov je typyckým vysokohorským druhom kamzík a svišť. Z vtákov to je vrchárka červenkavá. Z triedy hmyzu tu žijú motýle. |